Ero JWP płyta Elwis Picasso

Wpływ Ero na kulturę Hip-Hop

Muzyka rap i kultura hip-hopowa są bardzo dobrze znane w Polsce od co najmniej trzydziestu lat, kiedy to w latach 90-tych zaczęły się one popularyzować za sprawą pojawiających się młodych artystów, chcących tworzyć ich ulubiony gatunek muzyczny w ojczystym języku. Na tworzenie się nowego odłamu kultury miało wpływ wiele osób chcących kreować przyszłość polskiego rapu, jednak tylko część z nich odniosła sukces na większą skalę.

Jednym ze szczęśliwców, którym się to udało, był dobrze znany koneserom hip-hopu Ero JWP. Jego wkład w historię polskiej sceny jest niezaprzeczalnie istotny i każdy kto śledził rozwój tej kultury, z pewnością to przyzna. Raper Ero odznaczył się przede wszystkim umiejętnością połączenia najważniejszych filarów hip-hopu czyli sztuki ulicznej w formie graffiti i muzyki rap. Współpracował on z wieloma ważnymi postaciami w historii hip-hopu, a jego praca jest doceniana nawet przez młodych raperów, którzy wyraźnie odbiegają stylem swoich utworów. Płyty Ero niejednokrotnie zdobywały liczne nagrody oraz pojawiały się na wysokim miejscu na listach sprzedażowych OLiS.

Michał „Ero” Czajkowski przyczynił się do tworzenia kultury hip-hop w Polsce nie tylko poprzez swoją solową działalność, ale także tworząc legendarną grupę JWP, która każdemu fanowi rapu kojarzy się z nie tylko z wieloma świetnymi utworami, ale także z zachowaniem ducha sztuki ulicznej w swoich kawałkach, nie pozwalając aby rap stracił swoją pierwotną tożsamość. Cały zespół do dziś tworzy nowe projekty przypominając fanom o korzeniach kultury.