okładka jednej z płyt WYP3

Wzgórze Ya-Pa 3 – prekursorzy rapu w Polsce

W ostatnim czasie świat polskiego hip-hopu pogrążył się w żałobie. 18 maja 2021 roku zmarł Radoskór, jeden z założycieli legendarnego składu Wzgórze Ya-Pa 3, człowiek, który położył podwaliny pod rozwój tej muzyki w naszym kraju. Starsi słuchacze rapu z pewnością pamiętają tę ekipę i charakterystyczny głos Radoskóra. Młodsi zapewne kojarzą jego młodszego kolegę, Borixona, który obecnie przeżywa drugą (a nawet trzecią) młodość współtworząc popularny chillwagon (a wcześniej również bardzo popularny Gang Albanii). Radoskór największe sukcesy i największą popularność zyskał jeszcze zanim do WYP3 dołączył Borixon. Sama historia WYP3 jest jednak na tyle ciekawa i ważna, że warto ją przedstawić młodszym czytelnikom RapStyle, jak i przypomnieć tym starszym. Cofnijmy się więc prawie 30 lat w przeszłość, kiedy to polska przechodziła burzliwy okres transformacji ustrojowej. Witaj na początku lat 90-tych.

Wzgórze Ya-Pa 3 – prekursorzy rapu w Polsce

WYP3 w składzie: Wojtas, Radoskór oraz Fazi, to jedna z pierwszych grup hip-hopowych w naszym kraju, która jest dość silne związana z kieleckim raperem Liroyem. Zespół formalnie powstał w Kielcach w 1993 roku, choć członkowie stawiali swoje pierwsze kroki już w 1990 roku. Jednak to właśnie 1993 rok był dla nich przełomowy, gdy zobaczyli stworzone przez TVP teledyski Liroya i postanowili się do niego udać.

Grupa, przez pewien czas, występowała u boku Liroya na koncertach pod nazwą „Liroy and The Hooligans.” Co ciekawe, wystąpili oni również w teledysku do utworu Scyzoryk, a więc legendarnym Polskim teledysku rapowym.

Przed nagraniem pierwszej płyty z grupy odszedł Fazi, a na jego miejsce pojawił się Zajka. W 1995 grupa wydała swoją pierwszą płytę pod szyldem S.P. Records, a nazwa była tożsama z nazwą grupy. Co ciekawe, utwór „Libacja” z tej płyty znalazł się w zestawianiu 120 najważniejszych polskich utworów hip-hopowych, na 118 miejscu.

W 1997 roku z zespołu odszedł Radoskór, a na jego miejsce przyszedł Borygo, dziś lepiej znany jako Borixon.

Albumy Wzgórza Ya-Pa 3

Wzgórze nie zwalniało tempa i już w 1997, w nowym składzie, wydała krążek „Centrum.” Płyta zyskała ogromną popularność i uważana jest za jedną z najważniejszych płyt w historii Polskiego rapu.

W 1998 roku powstał kolejny krążek zatytułowany „Trzy.” w 2000 roku zadebiutował album „Precedens,” a grupa pożegnała się ze sceną albumem „Stara szkoła rapu” wydanym przez Blend Records.