Tyler - Igor

Tyler, The Creator i jego muzyka

Tyler, The Creator, jak wskazuje jego pseudonim, tworzy i to nie tylko muzykę, bo jest także projektantem mody i ten fakt daje się zauważyć w jego utworach. Każdy twórca, projektant i architekt wie, że utwór muzyczny, odzież lub budynek muszą mieć określoną strukturę i stymulować odbiorcę, mieszkańca lub osobę noszącą dany typ ubrania estetycznie. Taka jest muzyka Tyler’a, The Creatora: wysmakowana, wysublimowana, często wulgarna, ale zawsze wszystko jest w niej na odpowiednim miejscu. Harmonia jest bowiem dla tego rapera niezwykle ważna.

Styl muzyczny

Styl Tylor’a trudno zaklasyfikować z wielu względów. Pierwszym powodem jest różnorodność, o której wiele się pisze w przypadku amerykańskich raperów, jednak Tyler wynosi ją na zupełnie inny poziom. Znajdzie się w jego repertuarze kawałki ostre, szybkie, rytmiczne i powodujące wzrost ciśnienia krwi, znajdzie się też spokojne, pełne refleksji bądź zwyczajnie radośnie niosące odbiorcę w krainę odprężenia.

Teksty

Tyler jest usposobiony poetycko i nie ma co do tego wątpliwości. Słownictwo, którego używa, jest dobierane tak, jak dobierany jest strój wyjściowy: ze smakiem i znawstwem. Tylor potrafi bowiem opowiadać o rzeczach ciężkich, depresji, biedzie czy wykluczeniu i rasizmie, potrafi równie dobrze odnaleźć się w tekstach typowo imprezowych, ale zawsze pozostaje sobą.

Imperatyw szczerości nie jest zresztą u niego zbyt ważny, bo ten raper wie, że nie potrzebuje absolutnej, ekshibicjonistycznej wręcz szczerości, aby być szczerym. W tym leży siła i paradoks jego twórczości.