2pac w charakterystycznej bandamce

Legendy rapu. Kim był Tupac Shakur?

2pac Shakur był popularnym muzykiem z Nowego Jorku. Z pewnością zapisał się w historii rapu i do dziś ma szerokie grono fanów. Muzyk urodził się w 1971 roku na Manhattanie. Nie każdy wie, że artysta początkowo nazywał się Lesane Parish Crooks. W 1984 roku 2pac wraz z rodziną zamieszkał w Baltimore. Co ciekawe, występował jako aktor w sztukach Szekspira, a kilka lat później przeniósł się do Kalifornii. Zaprzyjaźnił się z Mike’m Tysonem i zaczął poznawać uliczne życie. Przyjrzyjmy się temu, kim był 2pac. Co warto wiedzieć o albumach 2paca? Jakie utwory są najbardziej znane?

Albumy 2paca – początkowa działalność

Solowy album 2paca pojawił się w 1991 i nosił nazwę 2Pacalypse Now. W tamtym czasie zauważono, że artysta jest doskonałym raperem i poetom. Pisał niezwykle poruszające i przemyślane teksty. Najsłynniejsze single z pierwszej płyty to bez wątpienia:

  • Trapped
  • Brenda’s Got A Baby

Co ciekawe, Tupac dał się poznać w tamtym czasie także jako aktor filmu Juice. Z biegiem czasu jego kariera się rozwijała, niestety Tupac cały czas miał epizody gangsterskie. Sukcesem było z pewnością to, że w 1993 roku artysta otrzymał nominację do nagrody Grammy za najlepszy debiut.

Kilka ciekawostek o 2pacu

Faktem jest, że dyskografia 2pac Shakur’a nie jest zbyt obszerna. Liczne albumy wydano po jego śmierci. Miłośnicy rapu mogą cieszyć się 4 albumami rapera o nazwach: 2Pacalypse Now, Strictly 4 My N.I.G.G.A.Z., Me Against the World oraz  All Eyez on Me.

W 1995 roku Tupac odsiedział wyrok w więzieniu – w tym okresie powstał trzeci krążek rapera, pokryty podwójną platyną. Po 11 miesiącach wyszedł na wolność i postanowił wydać kolejny album. Utwory zostały nagrane w dwa tygodnie, a krążek był najbardziej dochodowy dla artysty. Okazuje się, że Shakur pragnął otworzyć własną wytwórnię, jednak plany pokrzyżowała śmierć. 2pac zginął w strzelaninie 7 września 1996 roku.